Iza Klementowska i jej Reportaże o starości

Przy okazji wznowienia publikacji Izy Klementowskiej Minuty. Reportaże o starości przez Wydawnictwo Marginesy sięgnęłam po wydanie sprzed kilku lat. Jest to zbiór reportaży na temat jesieni życia widzianej oczami osób w wieku emerytalnym, mniej lub bardziej podeszłym, tych w miarę zdrowych i tych mocno schorowanych, żyjących samotnie, owdowiałych, w szczęśliwych związkach małżeńskich oraz mieszkających bokiem u rodziny. Jest to obraz wieku podeszłego i wszystkiego tego, co on przynosi ze sobą: dla jednych czas na realizację marzeń, szaleństwa i zabawy, dla innych walka o przetrwanie, życie na granicy nędzy, samotność, ból i depresja.

Po dwóch stronach bieguna

Rozmówcy autorki to cały przekrój społeczny. Nie brakuje osób spełniających się i szczęśliwych, mających czas i pieniądze na swoje przyjemności, ale też takich, którzy muszą liczyć każdy grosz, schorowanych, samotnych, opuszczonych i zapomnianych. Inspirująco czyta się historie starszych państwa, którzy wyjeżdżają na zagraniczne podróże, próbują nowych sportów, uczą się języków, chodzą na potańcówki. Jednocześnie rzeczywistość wielu starszych osób, zwłaszcza w Polsce, niestety jest często zupełnie inna. Problemy zdrowotne, trudności w dostępnie do lekarzy specjalistów, samotność, brak zainteresowania ze strony rodziny i znajomych, zgorzkniałość.

Oddanie głosu bohaterom tych historii i przedstawienie ich perspektywy potrafi otworzyć oczy i łatwiej zrozumieć wiele sytuacji, które spotykają lub mogą spotkać każdego z nas. Każdy z nas w końcu kiedyś się zestarzeje, a zanim to nastąpi, zestarzeją się nasi dziadkowie oraz rodzice.

Kwestia śmierci

Jeden z ostatnich rozdziałów poświęcony jest eutanazji i czytanie go szczerze mnie poruszyło. Zwieńczeniem książki jest rozmowa autorki z Anetą Hanusiak, psycholog Szpitala Geriatrycznego w Katowicach oraz założycielką Terapii Katowice. Poruszane tematy dotykają kwestii starzenia się, radzenia sobie z coraz trudniejszą codziennością, kaprysami i humorami osób w podeszłym wieku. Ta rozmowa to krótki poradnik o tym, jak można dobrze przeżyć starość, ale też jak żyć z osobą starszą w rodzinie. To bardzo wartościowa część tej pozycji.

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Iza Klementowska „Minuty. Reportaże o starości”

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

  1. Pingback:Książka, która się źle zestarzała – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *