Klasyk światowej literatury pięknej

Śmierć pięknych saren Ota Pavla to zbiór opowiadań, będących jednocześnie wspomnieniami samego autora z jego życia. To pozycja należąca do literatury pięknej. Myślę, że jest to absolutny klasyk i warto sięgnąć po tę książkę. Znajdowała się ona dość długo na mojej liście książek do przeczytania. Czy do jej przeczytania należy się jakoś „przygotować”? Niby nie, jednak ze swojej strony polecam zapoznać się, nawet dość powierzchownie, z biografią Ota Pavla. Informacje o życiorysie pisarza sprawdziłam dopiero po skończonej lekturze i mimo że wiedziałam, że książka jest zapisem przeżyć autora, to jakoś zupełnie inaczej zaczęłam myśleć o tym, co przeczytałam.

O czym jest ta książka?

Historie przedstawione w Śmierci pięknych saren nie są jedną opowieścią. To zbiór historii, jakie działy się na przestrzeni życia autora książki. Nie brakuje tam wspomnień z jego domu rodzinnego, relacji z rodzicami oraz braćmi. Wielokrotnie spotkałam się ze stwierdzeniem, że książka jest pochwałą życia prostego i prowadzonego w zgodzie z naturą. Czy się z tym zgadzam? Generalnie tak, choć to zdanie brzmi dla mnie dość patetycznie. Jednocześnie oddaje raczej sedno. W historiach przedstawionych przez pisarza subtelnie zaznacza się także okres II wojny światowej i w zasadzie to, jak bardzo to wydarzenie nie dominuje w książce było w mojej opinii jeszcze mocniej przemawiające.

Czy polecam?

Zdecydowanie tak. To niezbyt długa lektura, która dobrze zapada w pamięć. Czyta się ją naprawdę dobrze, chyba właśnie z uwagi na to, że nie brakuje w niej takiej prostoty i zwykłego życia zwykłych ludzi. Czytaliście Śmierć pięknych saren? Jakie są Wasze opinie o książce?

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Ota Pavel „Śmierć pięknych saren”

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *