Reportaż lepszy niż niejeden thriller

Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca Alice Lugen to świetny reportaż, który pokusiłabym się nawet nazwać studium przypadku, tragicznego w skutkach wypadku w górach. Wypadek był głośną historią i mam wrażenie, że świadomość o nim nie maleje mimo upływu lat. Wydarzenie miało miejsce pod koniec lat 50. i narosło już w wiele mitów i legend. Historia w pewnym momencie żyła własnym życiem w internecie, nie omijając oczywiście najróżniejszych teorii spiskowych i opowieści z pogranicza zjawisk paranormalnych. Co właściwie wiemy na temat tego zdarzenia?

Czysty zbiór faktów

Wydaje mi się, że ustalenie faktów przyświecało autorce Tragedii na Przełęczy Diatłowa. Książka jest zupełnie pozbawiona własnych opinii, czy sugerowaniu rozwiązania w oparciu o zebraną dokumentację. Alice Lugen zebrała najważniejsze informacje, jakie wiemy o tym górskim wypadku. Nakreśliła dość wyraźnie sylwetki wszystkich bohaterów, ich sytuacji rodzinnej i szkolnej bądź zawodowej. Było to nie bez znaczenia dla zrozumienia całego tła politycznego omawianych wydarzeń. Dla przypomnienia wspomnę, że sytuacja miała miejsce pod koniec lat 50. w Rosji. W mojej opinii ówczesne realia zostały oddane w reportażu doskonale. Mają zresztą one bezpośredni wpływ na całą omawianą historię.

Dobra książka o głośnej historii

Jeśli kiedykolwiek choć przez moment interesowaliście się tą historią, albo może wręcz przeciwnie – pierwszy raz o niej czytacie, szczerze polecam uzupełnić swoją wiedzę tą pozycją. Książka jest zwięzła, wyjaśnia najważniejsze fakty i informacje, dzięki czemu porządkuje wiedzę na temat zdarzenia, nad którym rozsiało się niezliczenie wiele teorii i możliwych scenariuszy. W mojej ocenie to naprawdę solidny reportaż.

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Alice Laugen Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *