Autobiografia światowej sławy rockmana

Storyteller. Opowieść o życiu i muzyce Dave’a Grohla to autobiograficzna opowieść o narodzeniu się jego pasji do muzyki i rozwoju kariery zawodowej, wzbogacona szczegółami z życia rodzinnego i prywatnego. Książka w przekładzie Adama Zdrodowskiego jest zabawna, lekka, pełna dystansu do siebie i sentymentu do lat minionych. Jak to się w ogóle stało, że gwiazda rocka napisała książkę?

Skąd pomysł na książkę?

Powód jest bardzo prozaiczny. Kiedy na początku 2020 roku wybuchła pandemia, świat na chwilę jakby się zatrzymał. Nie było kompletnie mowy o organizowaniu dużych imprez, koncertów, wydarzeń sportowych, targów, czy konferencji. Co więc miał począć ze sobą człowiek, który żyje z muzyki, uwielbia koncerty na żywo, kontakt ze swoją publicznością w sytuacji, gdy to wszystko zostało niemalże zabronione? Po prostu przysiadł i spisał historię swojego życia. Myślę, że dobrze się stało. Dotąd Dave’a Grohla znałam wyłącznie od strony zawodowej, a w Storytellerze dał się poznać od strony mocno prywatnej. Dużo w tej opowieści jest wspomnień z domu rodzinnego, jeszcze więcej refleksji na temat relacji z własną rodziną – żoną i trójką córek.

Niech żyje rock and roll

Jak na gwiazdę rocka przystało, w życiu Grohla nie brakowało totalnie szalonych akcji. Czasami nawet niebezpiecznych. Jeszcze jako nastolatek rzucił szkołę średnią i wyruszył w tournee po całych Stanach Zjednoczonych ze swoim pierwszym prawdziwym zespołem. Kolejne lata to błyskawiczny i lekko onieśmielający rozwój kariery zawodowej. Prawdziwa lawina sukcesów, która niejednokrotnie wprawiała samego autora w zdumienie. Znajomość z najważniejszymi muzykami, prawdziwymi gwiazdami wielkiego formatu, występy na najważniejszych galach oraz uroczystościach państwowych. Grohl opowiada o tym i sam niejako przeciera oczy ze zdumienia, że to wszystko przytrafiło się właśnie jemu i to w tak krótkim czasie. Odbieram to bardzo autentycznie. Dzięki temu czuję, że ten człowiek jest dokładnie taki sam, jak ja, czy Ty. To wciąż zwykły chłopak z niewielkiej miejscowości, któremu tak się akurat życie ułożyło, że został światowej sławy gwiazdą muzyki 😉

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Jeśli lubisz biografie, to szczerze polecam kilka innych książek, o których już pisałam na blogu. Historia Wandy Rutkiewicz, wybitnej, polskiej himalaistki; książka o Marku Kotańskim, założycielu Monaru; wciągająca autobiografia Edwarda Snowdena, amerykańskiego syngalisty.

Dave Grohl Storyteller. Opowieść o życiu i muzyce

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *