Jak okiełznać współczesną rzeczywistość?

Z pomocą przychodzi Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta, który porusza się głównie w obrębie tematyki filozofii, psychologii oraz psychoterapii. Reguły na czas chaosu to była pierwsza moja styczność z jego książkami. Tytuł został polecony w newsletterze Contelii. Przy poprzednim poleceniu książki Mariusza Szczygła był to dla mnie strzał w dziesiątkę, więc teraz też w pełni zaufałam autorkom i wzięłam ze sobą ten tytuł na urlop. Czy to dobra książka do czytania w podróży?

Co nieco o współczesnym świecie

Reguły na czas choasu to zestawienie 11 reguł, które autor poleca wprowadzić do swojego życia oraz swojej codzienności. Po co? Żeby lżej iść przez życie, nie spalać swojej energii i entuzjazmu na niepotrzebne i bezcelowe czynności, zamiast tego znaleźć balans i sens. Myślę, że łatwo obecnie zgubić tę równowagę. Świat, który nas otacza dynamicznie się zmienia, bardzo łatwo jest stracić to, co najważniejsze w pędzie codzienności. 11 reguł, które proponuje autor może pozwolić trochę zwolnić i okiełznać ten tytułowy chaos, którym jest dzisiejszy świat.

11 reguł, a wśród nich

 1. Nie daj się uwieść apokalipsie
 2. Ogranicz używanie mediów społecznościowych
 3. Przestań się oburzać
 4. Nie ulegaj polaryzacji
 5. Żyj w niezgodzie ze sobą
 6. Kieruj się racjonalnością, a nie tożsamością
 7. Nie podążaj „ścieżką serca”
 8. Przedkładaj myślenie nad działanie
 9. Czytaj książki
 10. Nie szukaj pewności
 11. Memento mori

Co wyniosłam z tej książki dla siebie?

Z pewnością nie wszystkie z wymienionych reguł do mnie trafiły. Niektóre rozdziały wydały mi się zbyt filozoficzne, inne może mniej pasujące go mojego życia. Generalnie książka nie jest obszerna, a jednocześnie czytałam ją dość powoli. Trochę chciałam się nią delektować, z drugiej zaś strony język, którym operuje autor jest dla mnie dość specjalistyczny, co utrudniało szybkie przejście przez lekturę. Czy oceniam to jako wadę? Właściwie to nie.

Ogromnym plusem są polecenia książek, artykułów i podcastów, których lektura będzie rozszerzeniem omawianego akurat tematu. Bardzo lubię, gdy podczas czytania moja lista książek do przeczytania się wydłuża.

Tytuły niektórych rozdziałów są nazwane dość przewrotnie, zatem nie polecam sugerować się nimi bez zapoznania się z całą treścią 😉

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Tomasz Stawiszyński Reguły na czas choasu

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

 1. Pingback:Książka dopracowana w najmniejszym calu – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *