Pytanie retoryczne w tytule. Czyżby?

Jak przestałem kochać design Marcina Wichy przeczytałam, bo jestem ostatnio w ciągu czytelniczym książek na temat designu i projektowania. Ten tytuł często pojawia się na liście lektur polecanych osobom, które interesują się tą tematykę, więc w końcu po nią sięgnęłam. Teksty Marcina Wichy są mi znane. Czytałam jego felietony w miesięczniku Pismo w czasie, gdy miałam jeszcze prenumeratę. Zrezygnowałam z niej bynajmniej nie dlatego, że treści w środku straciły na wartości, tylko ja po prostu miałam coraz większe zaległości czytelnicze.

W końcu pisarz czy projektant?

Dla ścisłości wspomnę tylko, że Marcin Wicha z zawodu jest grafikiem. Oprócz projektowania zajmuje się także literaturą. Pisze felietony, eseje oraz książki, także dla dzieci. Pisałam już kiedyś na blogu o innym jego tytule. Było to mniej więcej rok temu i była to książka Nic drobniej nie będzie. To tytuł, który zamknął moją listę przeczytanych pozycji w 2022 roku.

Marcin Wicha pisze lekko, z dystansem oraz specyficznym dla siebie humorem, który ja akurat bardzo lubię. Autor jest również laureatem Nagrody Literackiej Nike za pozycję Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Ten tytuł wciąż jeszcze przede mną.

Pozycja, przy której szczerze się śmiałam

Dawno mi się to nie zdarzyło i może wydać się to dziwne, ale ja podczas czytania Jak przestałem kochać design naprawdę dobrze się bawiłam. Książka jest zbiorem esejów autora na temat swojej pracy zawodowej, doświadczeń w kontaktach z najróżniejszymi klientami oraz ich oczekiwaniami.

Oprócz tego to też taka trochę podróż sentymentalna do lat minionych, czasów PRL, dzieciństwa i młodości autora. Nie brakuje opisu (może nie wprost, ale jednak) przemian ustrojowych, jakie zaszły w Polsce, nieodłącznie związanych z nimi przemian gospodarczych, społecznych i ekonomicznych. Zainteresowanie projektowaniem, architekturą i zmysł estetyczny może być w dużej mierze wynikiem wychowania przez ojca (architekta) i wartości, jakie autor wyniósł z domu.

Czy znalazłam odpowiedź na pytanie zadane w tytule?

Uważam, że nie, natomiast to absolutnie nie umniejsza tej lekturze. Uważam, że spędziłam przyjemny czas przy tej książce i bardzo gorąco polecam ją osobom, które choć trochę interesuje ta tematyka.

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Marcin Wicha Jak przestałem kochać design

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *