Jaka jest najbardziej dyskryminowana grupa społeczna w Polsce?

W mojej opinii to osoby z niepełnosprawnością. Mam za sobą 3-letnie doświadczenie pracy w organizacji pozarządowej, która działa na rzecz takich osób. Oprócz tego w najbliższej rodzinie mam dorosłą osobę z niepełnosprawnością intelektualną. W czasie, gdy tak wiele grup społecznych walczy o swoje prawa, równość i lepsze traktowanie, w moim odczuciu jedną z najbardziej poszkodowanych i najczęściej pomijanych są właśnie osoby z niepełnosprawnością. Jaka jest Twoja opinie w tej sprawie?

Jak żyć bez dźwięku?

Wyobraź sobie siebie pozbawioną lub pozbawionego słuchu. Rano nie usłyszysz budzika, pukania do drzwi, gwiżdżącego czajnika, płaczącego dziecka, dzwoniącego telefonu. Na ulicy zbliżającego się pojazdu, trąbiącego samochodu. Do przychodni nie umówisz się telefonicznie. Prawdopodobnie stacjonarnie też będziesz mieć problem ze skuteczną komunikacją. A wizyta lekarska? Czy Twój lekarz zna Polski Język Migowy? Wyobrażasz sobie pobyt w szpitalu?

Jak może wyglądać Twoja edukacja, jak państwowy egzamin jakim jest matura? Jak załatwić sprawę na poczcie? Złożyć wniosek w urzędzie? Jak znaleźć pracę, przejść rozmowę kwalifikacyjną? Jak poprosić kogoś o pomoc? Czy jesteś w stanie obejrzeć wiadomości w telewizji? Jak zdobyć bieżące informacje o świecie?

Sytuacja osób głuchych w Polsce

Głusza Anny Goc to dość zwięzły reportaż, który opowiada historie osób głuchych głównie w Polsce. Świadomość społeczna, ale również wiedza naukowa o osobach głuchych jeszcze nie tak dawno (a może nadal?) bywa bardzo krzywdząca i stygmatyzująca. Brak jednolitego stanowiska świata nauki i medycyny odbijał się na ogólnej wiedzy i podejściu w edukacji oraz rehabilitacji osób głuchych oraz ich otoczeniu.

Trudności komunikacyjne oraz te w dostępie do edukacji, pracy, opieki zdrowotnej. Niewyobrażalne historie zwykłych ludzi, którzy żyją między nami, a ich codzienność jest tak skrajnie różna od naszej.

Porażające doświadczenia słyszących dzieci, które od najmłodszych lat były angażowane w załatwianie spraw, niemalże prowadzenie domu za swoich głuchych rodziców. Wizyty lekarskie, sprawy urzędowe, rozprawy sądowe. Skandaliczne przeżycia w szkołach i internatach dla osób głuchych i słabosłyszących.

Tę książkę naprawdę warto znać.

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Okładka książki Anny Goc Głusza

Anna Goc Głusza

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *