O tym się nie mówi, czyli Emilie Pine rozlicza się z przeszłością

Z powodu zastoju czytelniczego sięgnęłam na szybko po lekką (?), niezbyt obszerną pozycję, którą miałam od jakiegoś czasu na liście tych do przeczytania. Nie pamiętam tylko już dokładnie, skąd o tej książce się w ogóle dowiedziałam. Opis brzmiał trochę tajemniczo, a jednocześnie zachęcająco, więc sięgnęłam po książkę, żeby łyknąć coś szybko przez weekend.

Tematy tabu

Książka jest zbiorem esejów poruszających tematy z życia samej autorki. Są to tematy trudne, niewygodne, często przemilczane i owiane powszechnym społecznym tabu. Dotyczą alkoholizmu w najbliższej rodzinie, rozwodu, śmierci, przemocy, gwałtu, straty bliskiej osoby, niepłodności, braku akceptacji własnego ciała, presji społecznej co do wyglądu czy roli życiowej. Autorka konfrontuje się jednak z nimi, co trochę odebrałam jako wyrzucenie z siebie jakiegoś bólu lub wyrządzonej w przeszłości krzywdy. Generalnie książkę O tym się nie mówi odbieram jako pewien rodzaj terapii, jaki zorganizowała sobie Emilie Pine. Nie wiem natomiast, czy spisanie takich wspomnień i opublikowanie ich można traktować jako substytut psychoterapii.

Nienachalna feministka

Trochę się obawiałam, że światopogląd autorki będzie dominował w narracji tej książki. Nic takiego jednak nie miało miejsca. Mimo trudnych doświadczeń spisała ona swoje refleksje w sposób dość obiektywny. Bez zbędnego obrzucania innych (lub generalnie całego świata wokół) winą, czy pretensjami o to, że jej życie potoczyło się w ten, a nie inny sposób. To jest chyba to, czego zabrakło mi w książce Halber i Drendy.

Emilie Pine jest w swojej książce niezwykle szczera i jest to godne podziwu, bo publikuje historie i wspomnienia te nawet najbardziej intymne i nierzadko wcale nie przyjemne. Ponadto są to tematy, które mogą spotkać każdą i każdego z nas na pewnym etapie swojego życia.

Moja ocena: ★★★★★★☆☆☆☆

Książka O tym się nie mówi Emilie Pine

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  1. Pingback:O kobiecości bez tabu – Kozacka Czytelnia

  2. Pingback:Autobiograficzna historia feminizmu – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *