Poradnik o tym, jak umeblować swoje życie

Niech Was nie zwiedzie ten chwyt marketingowy na okładce. Brzmi jak hasło, którym mógłby reklamować się bestsellerowy poradnik, a Architektura szczęścia Alaina de Bottona zdecydowanie poradnikiem nie jest. W zasadzie po przeczytaniu opisu na okładce książki spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Mimo to pozycję czyta się naprawdę przyjemnie. To o czym właściwie jest ta książka?

Zwróć uwagę na to, na co nikt nie zwraca uwagi

Autor tej książki snuje w niej swego rodzaju opowieść o architekturze oraz relacjach człowieka z najbliższym otoczeniem. Bardzo rzuca się w oczy mocno kwiecista narracja książki, język momentami wydaje się wręcz nieco starodawny, jednak to nadaje jakiegoś uroku tej pozycji. Pisarz udowadnia na wielu przykładach, że bardzo często przypisujemy architekturze cechy ludzkie. Podpowiada też, jak budynki, ich wygląd i całe rozplanowanie przestrzenne może oddziaływać na nasze codzienne życie, w tym komfort i samopoczucie. Właściwie aż prosi się czytać tę książkę pod gołym niebem albo w przerwach na niespieszne spacery po rzadko uczęszczanych zakątkach swojego miasta. A już z pewnością przechadzki po lekturze Architektury szczęścia będą dużo bardziej świadome i refleksyjne. Głównym minusem książki są czarno-białe, słabo wyeksponowane fotografie. Gdyby były ciut lepszej jakości, książka zyskałaby mocno na estetyce.

Czy piękne rzeczy zagwarantują nam piękne życie?

Chociaż powszechną reakcją na widok pięknej rzeczy jest chęć jej kupienia, to jednak może być tak, że w rzeczywistości chodzi nam wtedy nie tyle o to, by ją mieć, ile raczej o zagwarantowanie sobie trwałych praw do uosabianych przez nią wewnętrznych wartości.
Posiadanie takiego przedmiotu lub obiektu może pomóc nam w urzeczywistnieniu cnót, do których czynią one aluzję. Nie powinniśmy jednak zakładać, że za sprawą tytułu własności nabędziemy te cnoty automatyczne i bez wysiłku. Zaangażowanie się w kupno rzeczy, ponieważ wydaje nam się piękna, jest najmniej inteligentnym sposobem radzenia sobie ze wzbudzaną przez nią tęsknotą – tak jak pójście z kimś do łóżka jest naprymitywniejszą reakcją na uczucie miłości.

Alain de Botton Architektura szczęścia

Moja ocena: ★★★★★★☆☆☆☆

Alain de Botton Architektura szczęścia

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

  1. Pingback:Urlop w Polsce? Czemu nie! – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *