Poradnik, po który warto sięgnąć

Mimo, że nie jestem wielką fanką poradników, a już zwłaszcza książek, zawierających pytanie w tytule, bo kojarzą mi się one dość naiwnie, to trafiłam na książkę, która łączy obie te cechy, a jednocześnie jest naprawdę wartościowa. Chodzi o pozycję Thomasa d’Ansembourga Przestańmy być grzeczni. Bądźmy sobą. Jak troszczyć się o siebie, żyjąc z innymi? Czytaliście?

Nieoczywiste oczywistości

Książka porusza temat komunikacji międzyludzkiej i na wielu przykładach wyjętych z życia zawodowego jako terapeuty samego autora, pokazuje, ile błędów wciąż w tej kwestii popełniamy. Są to błędy nierzadko zupełnie niezamierzone i nieuświadomione, bo powielane jako wynik wychowania wyniesionego z domu. W końcu kto się w życiu nie nasłuchał za dziecka poleceń pokroju: bądź grzeczny, nie narzekaj, ustąp jemu/jej, nie marudź.

Albo dalej, skąd tak znajome wyrzuty sumienia lub moralne rozterki przed odmówieniem komuś spotkania, mimo, że w danym momencie nie ma się najmniejszej ochoty na tego typu wydarzenie?

Tematy poruszone w książce są bardzo życiowe i praktyczne. Myślę, że właśnie dlatego, że są tak prozaiczne, to często pozostają bez refleksji u większości z nas, przez co działamy niekiedy wbrew sobie i ze szkodą dla siebie samego.

Pigułka wiedzy

Przestańmy być grzeczni. Bądźmy sobą to dość krótka i skondensowana pozycja i myślę, że jej lektura może skłonić do refleksji czytelnika na każdym etapie życia.

Nie ma znaczenia, czy jest się młodą osobą, czy dojrzałą, czy posiada się dzieci, pracuje lub przebywa na emeryturze, czy jest obecnie w związku lub nie – jako istota społeczna wciąż pozostajemy w relacjach z innymi ludźmi, a umiejętność odpowiedniego rozpoznawania swoich emocji, potrzeb oraz uczuć może uzdrowić niejedną z nich.

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  1. Pingback:Poradnik o tym, jak umeblować swoje życie – Kozacka Czytelnia

  2. Pingback:Pozycja, której nie polecam – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *