Filip Springer: Miasto Archipelag

Jak przedstawia się sytuacja miast, które w czasach ostatniego podziału administracyjnego piastowały funkcję stolic województw? Czy uszczuplenie liczby województw w Polsce przyniosło tym miejscowościom więcej korzyści, czy może jednak strat? No i jak te przemiany wpłynęły na życie przeciętnego mieszkańca? Odpowiedzi na te pytania szukał Filip Springer, zbierając materiał do reportażu Miasto Archipelag. Książka, która – w moim odczuciu – daje szerszy obraz tego, o czym pisał w reportażu Urobieni. Reportaże o pracy Marek Szymaniak.

Równia pochyła w dół

Utrata statusu stolicy województwa w większości przypadków kończyła się drastycznym zmniejszeniem liczby miejsc pracy, spadkiem liczby mieszkańców, czy obniżeniem prestiżu. Wydźwięk przemian, jakie następowały w byłych miastach wojewódzkich jest raczej pesymistyczny, jednocześnie książka nie wydaje się być bardzo przygnębiająca. Dla mnie jest po prostu prawdziwa i realistyczna. Nie cukruje i nie udaje, że jest lepiej niż w rzeczywistości. Ponadto, to całkiem (mimo wszystko) przyjemny przewodnik po średniej wielkości polskich miejscowościach – nie dużych aglomeracjach i popularnych miejscowościach turystycznych. Tylko tych przeciętnych, czasami zapomnianych, może nawet zaniedbanych. Dla kogoś niepochodzącego albo niemieszkającego w dużej miejscowości, obraz ten nie będzie szokujący.

Polska mniejszych miast

Miasto Archipelag opowiada o mniejszych miejscowościach – kiedyś nie mniej ważnych, po reformie administracyjnej tracących na ważności. Z pewnością to, o czym pisze autor to tylko wycinek większej całości. Mieszkańcy niejednego z opisywanych miast najpewniej nie zgodziliby się w pełni z przedstawionym obrazem. Ogromną wartością reportażu są niesamowicie klimatyczne fotografie. Znając publikacje Filipa Springera nie byłam zaskoczona, że w pełni odpowiada mi jego język i styl, tak swobodny, luźny, plastyczny i obrazowy. Autor zauważa w książce coś bardzo specyficznego dla naszego kraju – niemalże pełną centralizację wszystkich najważniejszych instytucji państwowych. Przytłaczająca większość z nich znajduje się w Warszawie, co już na starcie w pewien sposób dyskredytuje inne ośrodki.

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Filip Springer Miasto Archipelag

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *