Obraz małych polskich miast

Kolejny po Urobionych niezwykle klimatyczny reportaż Marka Szymaniaka. Tym razem autor rozmawia z mieszkańcami niewielkich polskich miejscowości, poznając ich codzienne bolączki. Zmiany administracyjne, problemy z dostępem do służby zdrowia, trudności komunikacyjne, bezrobocie, ceny mieszkań, emigracje zarobkowe i odpływ młodych ludzi z miast to tylko niektóre z problemów, o jakich autor dowiaduje się od swoich rozmówców.

Bohaterowie reportażu

Bohaterami tej książki są w mojej opinii te niewielkie miejscowości, rozsiane po całej Polsce. Ich mieszkańcy mówią wprost, co jest ich codzienną bolączką, jak przemiany kraju, między innymi, ostatnia reforma administracyjna czy wejście Polski do Unii Europejskiej wpłynęły na codzienne funkcjonowanie oraz pracę tych ludzi. Książka daje nieco szerszy obraz – na rozpoczęty już przez autora – temat w książce Urobieni. Uważam, że tematycznie jest również zbliżona do reportażu Filipa Springera Miasto Archipelag, warto po te pozycje sięgnąć w zbliżonym czasie.

Najbardziej aktualne informacje

Ogromnym plusem książki jest fakt, że została wydana w ubiegłym roku, a materiał do jej powstania autor zbierał na przestrzeni lat 2018-2020. Dzięki temu zebrane informacje są bardzo aktualne i świeże. Książka jest zwięzła i niewątpliwie obiektywna, autor nie wychyla się ze swoją opinią o wybranych zagadnieniach. Na pewno zdjęcia odwiedzanych miejsc dodałyby dodatkowego smaczku, jednak ich brak to jakaś forma dodatkowego pobudzania wyobraźni czytelnika.

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Marek Szymaniak „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *