Czy pięknego stylu można się nauczyć?

Książka Stevena Pinkera Piękny styl to zdecydowanie nie jest poradnik o tym, jak nauczyć się poprawnie pisać, czy komunikować. Autor jest językoznawcą, kognitywistą i uważam, że jego zaplecze akademickie mocno z tej książki czuć. Nie była to dla mnie lekka lektura, jednocześnie uporządkowała ona moją wiedzę i na pewno zwróciła uwagę na pewne maniery językowe, których mniej lub bardziej nieświadomie się dopuszczam.

O czym jest ta książka?

Oczywiście o pisaniu, ale w bardzo szerokiej perspektywie. Steven Pinker pisze o komunikowaniu się, o tym, w jaki sposób odbieramy przekaz ze środowiska lub od drugiego człowieka. Autor punktuje dość powszechne błędy, nie tyle w samej pisowni, ile w ogóle w nadawaniu i odbieraniu komunikatów. Czy warto zapoznać się z tą książką? Jeśli zależy Ci na skutecznej komunikacji albo pracujesz ze słowem pisanym lub mówionym, to jak najbardziej. Jakkolwiek treści Pinkera były dla mnie dość ciężkostrawne. Uważam, że dużo lżejsze w odbiorze książki w zbliżonej tematyce napisała Joanna Wrycza-Bekier. O jednej jej pozycji pisałam jakiś czas temu.

Moja ocena: ★★★★★★☆☆☆☆

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

  1. Pingback:Klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *