Poradnik dla pisarzy

Pisania można się nauczyć i na pewno wiele razy spotkaliście się z opinią, że najważniejszy jest warsztat, który wypracowuje się po prostu pisząc. Jednocześnie bardzo dużo jest książek i poradników, które już z okładki krzyczą, że nauczą poprawnie pisać i wciągać w swój literacki świat czytelnika. Swoje przysłowiowe trzy grosze do tematu dorzucili, m.in. Stephen King, Remigiusz Mróz, czy Katarzyna Bonda. A co na ten temat ma do powiedzenia literaturoznawczyni?

Trening, trening i jeszcze raz trening… ale najpierw – technika

Wiadomo, że trening czyni mistrza, jednak bezrefleksyjne tworzenie coraz to większej ilości tekstów, które powielają wciąż te same błędy raczej nie uczyni z nikogo dobrego pisarza. Spokojnie – nie musisz cofać się wspomnieniami do czasów szkolnych czy szukać starych zeszytów od języka polskiego, które (być może) zawierają jakieś notatki z gramatyki. Możesz po prostu skorzystać z kilku sprawdzonych porad znawcy tematu.

Co warto wiedzieć?

„Magia pisania. Jak pisać teksty, które porwą tłumy” Joanny Wrycza-Bekier to jeden z lepszych poradników o tworzeniu tekstów, jakie wpadły mi ręce. Nie znajdziesz tam latania wody, same konkrety oraz mnóstwo obrazowych przykładów. Książka obejmuje raptem 240 stron wypełnionych tym, co najważniejsze, aby udoskonalić swój warsztat. Nie ma tam nadętego przemądrzania się, czy stwierdzeń wysnutych intuicyjnie.

Jakich słów unikać w swoich tekstach, jak zmienić budowę zdania, aby brzmiało ono dużo bardziej intrygująco, także jak budować napięcie, czy tworzyć ciekawe i jednocześnie nie przesadzone opisy – to wszystko, a nawet więcej znajdziesz w „Magii pisania”.

Książka dla pisarza, copywritera, purysty językowego

Niech nie zwiedzie Cię obietnica zawarta w tytule książki – uważam, że jest to pozycja nie tylko dla osób, które piszą blogi lub przymierzają się do napisania książki i liczą na szerokie grono odbiorców. Sądzę, że wiedza i wskazówki zawarte w tym poradniku będą przydatne także dla osób, które zwyczajnie lubią posługiwać się poprawnym językiem lub muszą to robić chociażby z racji zajmowanego stanowiska w pracy. Ponadto, w tak scyfryzowanym świecie, w jakim obecnie żyjemy już niemal każdy z nas powinien potrafić napisać składnego, konkretnego maila. Takiego, na którego chętnie będzie się odpisywać.

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  1. Pingback:Porcja wiedzy marketingowej – Kozacka Czytelnia

  2. Pingback:Czy pięknego stylu można się nauczyć? – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *