Pierniki świąteczne

Nie ma dla mnie Świąt Bożego Narodzenia bez pierników. Z przyzwyczajenia i chęci rozłożenia sobie świątecznych „obowiązków” w czasie robię je jeszcze w listopadzie, dzięki czemu mają sporo czasu, aby zmięknąć. Natomiast dzięki jednej niepozornej sztuczce, zdążą zmięknąć nawet jeśli zrobimy je właśnie teraz.

Przepis na pierniczki

600 g mąki pszennej

60 g masła

1 szklanka cukru pudru

1 szklanka miodu (po połowie sztuczny i prawdziwy)*

2 całe jajka

1 łyżeczka sody oczyszczonej

2 łyżeczki przyprawy do piernika

*z mojego doświadczenia wynika, że użycie mieszanki miodu prawdziwego ze sztucznym sprawia, że pierniki miękną nieco szybciej niż w przypadku samego miodu prawdziwego

Ciasto wyrabiać na stolnicy. Do mąki dodać cukier, sodę oczyszczoną, przyprawę korzenną. Wszystko dokładnie wymieszać. Następnie dodać masło, miód i jajka. Całość wymieszać i wyrobić ciasto. Następnie rozwałkować je dość grubo (ok. 0,5 cm) i wykrawać foremkami pierniczki. Układać na blaszce do pieczenia z zachowaniem odstępów, ponieważ podczas pieczenia ciasteczka trochę urosną.

Ważne: jeśli chcemy piernikami udekorować choinkę, dziurki na sznurek należy zrobić jeszcze przed pieczeniem. Optymalna do tego będzie słomka do napojów.

Piec ok. 10 minut w temperaturze 180°C (do zarumienienia).

Po upieczeniu i ostudzeniu można dekorować polewą lub tradycyjnie lukrem.

Lukier królewski

Jest idealny do dekorowania pierników, szybko zastyga, dzięki czemu ciasteczka można szybko schować lub zapakować na prezent.

białko z 1 jajka

1 szklanka cukru pudru

Składniki ubijamy ze sobą za pomocą miksera. Lukier będzie dość gęsty, dzięki czemu zachowa piękny, śnieżnobiały kolor. Konsystencja pozwoli wykonywać dość precyzyjne, fantazyjne wzorki.

Szpryca do lukrowania
Do dekoracji pierników posłużyłam się specjalną szprycą do lukrowania, którą kupiłam za dosłownie kilkanaście złotych w markecie.

Sposób na miękkie pierniki

Z uwagi na dodatek miodu w cieście, pierniki tuż po upieczeniu szybko zrobią się mocno twarde. Aby zmiękły, wystarczy zamknąć je w szczelnym pojemniku, na przykład puszce, a do środka włożyć kawałeczki obranego jabłka. Ciastka wchłoną wilgoć z owoców i zrobią się idealnie miękkie w kilka dni.

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to