Pierwsza książka w 2023 roku

Pierwszą książką, jaką zaliczam do grona przeczytanych w nowym roku jest powieść Joanny Bator Gorzko, gorzko. Jest to pozycja niekrótka i w zasadzie nie sądziłam, że pójdzie mi z nią tak szybko. Jednak książka niesamowicie mnie wciągnęła, niemalże nie pozwalając się od siebie oderwać. O czym opowiada?

Nietypowa historia rodzinna

Tak jak wspomniałam przy podsumowaniu zeszłorocznym, książkę Gorzko, gorzko Joanny Bator zaczęłam czytać tuż przed końcem minionego roku. Skąd w ogóle pomysł na ten tytuł? Książką zaciekawiłam się, ponieważ była jednym z tematów przy wigilijnym stole. Jeszcze przed końcem roku wypożyczyłam ją z miejskiej biblioteki i zaczęłam czytać. Gorzko, gorzko to kobieca historia 4-pokoleniowej rodziny, w składzie Berta, Barbara, Violetta i Kalina. Opowieść na temat swojej rodziny snuje najmłodsza Kalina. Książka ma bardzo ciekawą konstrukcję – dialogi są wplecione w opisy i czasami mieszają opowieść 1-osobową z 3-osobową. Z początku wydawało mi się, że będzie mi to przeszkadzać, jednak wcale tak nie było.

Niechlubne sekrety i tajemnice

Kalina, narratorka tej historii, sama w pewnym momencie swojego życia, stopniowo odkrywała prawdziwą historię swojej rodziny. Dokładnie w taki sposób przedstawia ją czytelnikowi. Przeplata fakty z życia swojej prababki Berty, wspomnienia i nowo odkryte informacje o własnej babci Barbarze, także zapamiętany obraz nieobecnej w jej życiu matki Violetty. Gorzko, gorzko to z pewnością nie jest zwykła powieść obyczajowa, nie jest to też saga rodzinna. Czym więc jest ta książka? Według mnie łączy ona cechy różnych gatunków, pozostając przy tym pełną niepowtarzalnego klimatu bolesną historią kobiet z kilku pokoleń. Z pewnością wartą uwagi.

Moja ocena: ★★★★★★★★☆☆

Joanna Bator „Gorzko, gorzko”

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

  1. Pingback:Książkowe podsumowanie 2023 roku – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *