Historia architektury w wydaniu dla dzieci

Archistoria Magdaleny Jeleńskiej to krótki przewodnik po historii architektury. Książka skierowana jest raczej do młodego czytelnika, natomiast z własnego doświadczenia wiem już, że sama również wiele mogę wynieść z lektury spoza mojej kategorii wiekowej. Tekstu nie ma zbyt dużo, autorka używa lekkiego i łatwo przyswajalnego języka. Grafiki dobrze współgrają z treścią. Książka jest sporych wymiarów i to była raczej jej jedyna wada. A co w środku?

Szczypta historii

Archistoria nie jest kompleksowym podręcznikiem z historii architektury ani sztuki. Książka jest dedykowana przede wszystkim młodszym czytelnikom (w mojej opinii nastolatkom) i mam wrażenie, że autorka postawiła sobie za zadanie zainteresować odbiorcę tą tematyką, zatem nie zaczęła z przysłowiowej grubej rury. Zamiast tego omawia funkcje architektury, a więc i poszczególnych elementów naszej codziennej przestrzeni z naciskiem na ich praktyczną funkcję. Zaczyna od materiałów budowalnych, jakie były stosowane już w starożytności. Przechodzi przez zmieniające się czasy, a co za tym idzie i technologie. Nie brakuje przykładów w zasadzie z całego świata. I to zarówno tego starożytnego, jak i współczesnego.

Dla siebie czy dla dziecka?

Myślę, że książka ma szansę zainteresować młodego odbiorcę omawianą dziedziną. Ma duży format i jest bardzo kolorowa, więc przypuszczam, że dla dzieci będzie bardzo atrakcyjna wizualnie. Autorka nie zanudza opowiadaniem o technicznych szczegółach i faktach historycznych. Owszem, nie brakuje ich, natomiast są sprytnie wplecione w najważniejsze informacje i mnóstwo zaskakujących ciekawostek.

A dla rodzica? Może się okazać przyjemną i lekką lekturą, która w prostych słowach pisze o rzeczach, o których na pewno zdarza się im rozmawiać z dziećmi. W końcu architektura to wszystko to, co nas otacza w miastach, w których żyjemy. Nie da się jej potraktować jako pozycji popularnonaukowej, bo jednak to zdecydowanie ledwie liźnięcie tematu, natomiast na dobry początek – czemu nie?

Moja ocena: ★★★★★★☆☆☆☆

Magdalena Jeleńska Archistoria. Opowieść o architekturze

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

  1. Pingback:Dla dzieci o dizajnie – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *