Ukochana lektura ze szkoły podstawowej

Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren to jedna z dwóch moich ulubionych lektur z czasów podstawówki. Drugą jest Tajemniczy ogród, który nawet sprytnie wplotłam w swoją prezentację maturalną z języka polskiego!

Odkąd mam siostrzenicę, czyli od niewiele ponad roku, zaczęłam bardziej interesować się literaturą dziecięcą. Z pewnością bez trudu można znaleźć piękne współczesne wydawnictwa, książki na wszelkie tematy, rozpoznawane przez wszystkich serie, nierzadko z bajecznymi ilustracjami, natomiast chętnie też sprawdzam klasyki, bo wiele z nich naprawdę się nie zestarzało i można spokojnie czytać je najmłodszym po dziś dzień, a jednocześnie samodzielnie odbyć sentymentalną podróż do lat dzieciństwa.

Skandynawia oczami dziecka

Dzieci z Bullerbyn to w zasadzie zbiór opowieści o codziennym życiu i czasami niecodziennych wydarzeniach, przedstawiony z perspektywy 8-letniej Lisy, mieszkanki maleńkiej szwedzkiej miejscowości Bullerbyn. Cała mieścinka to zaledwie trzy domy, a w zasadzie Zagrody: Północna, Środkowa i Południowa. Łącznie mieszka w nich sześcioro dzieci i to oni są głównymi bohaterami książki. Dla przypomnienia są to: Lasse, Bosse, Olle, Lisa, Britta i Anna.

Wśród historii opowiadanych przez Lisę pojawiają się niezwykle klimatyczne wspomnienia z obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy (dzięki którym można poznać niespotykane raczej u nas zwyczaje świąteczne), wakacyjne szaleństwa na sianie, poszukiwanie skarbów, zbiory owoców latem oraz ziemniaków jesienią, pierwsze zarabiane pieniądze, zimowe wyprawy przez zaspy do szkoły, czy poranne poławianie raków.

Piękno tkwi w prostocie

Wydaje mi się, że prostota tych opowieści jest kluczem do sukcesu tej książki. Narracja poprowadzona przez kilkuletnią dziewczynkę sprawia, że czytelnik staje się w pełni uczestnikiem opowiadanych wydarzeń. Jesteśmy z Lisą w jej pokoju, kiedy bawi się swoją kolekcją lalek, denerwujemy się, kiedy dokuczają jej starsi bracia, kibicujemy, gdy stawia swoje pierwsze kulinarne kroki w kuchni oraz śmiejemy podczas wspólnych wygłupów z sąsiadami na zewnątrz.

Rozrywki i zajęcia, jakie zajmowały młodych mieszkańców Bullerbyn, pewnie nie w pełni oddają obraz tego, jak obecnie dzieci spędzają swój wolny czas, jednocześnie jest to właśnie fantastyczna okazja, żeby zaproponować im coś innego. Bez drogich gadżetów i w pełni offline.

W rocznicę śmierci

28 stycznia 2022 roku minęła równo 20. rocznica śmierci autorki tej ponadczasowej książki, Astrid Lindgren. Dzieci z Bullerbyn wypożyczyłam z biblioteki dokładnie dzień przed tą rocznicą, zupełnie nieświadomie.

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

  1. Pingback:Historia architektury w wydaniu dla dzieci – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *