Jaśminowa Trylogia tom 3: Czas Goryczy

Trzeci i ostatni tom Jaśminowej Sagi Anny Sakowicz. Najbardziej współczesny, bo akcja toczy się w latach 1968-2019. Jednocześnie w moim odczuciu był momentami najbardziej smutny spośród całej serii. Prym wiedzie już młodsze pokolenie, które wojnę ma głównie we wspomnieniach wczesnego dzieciństwa, jednak czasy powojenne w Polsce wcale nie okazują się tak spokojne i beztroskie, jak oczekiwano. Duże przemiany gospodarcze, społeczne i polityczne kraju oraz rola Gdańska w tym czasie – miasta, które nierzadko było centrum najważniejszych wydarzeń w kraju.

Młodzi Jaśmińscy w powojennych realiach

Pierwszy tom Jaśminowej Sagi rozpoczyna się w roku 1916, w tomie trzecim jesteśmy już przeszło pół wieku później, zatem naturalną koleją rzeczy towarzyszymy stopniowemu odchodzeniu najstarszych członków rodziny. Młodsze pokolenie stawia swoje pierwsze kroki w dorosłym, samodzielnym życiu. Życiu bez wojny, ale wcale przez to nie łatwiejszym. Komunizm, powszechna inwigilacja, poczucie nieufności wobec nowo poznawanych osób, braki w dostępie do podstawowych towarów, w tym żywnościowych. Lata 70 oraz 80 to czas ważnych wydarzeń w kraju, przede wszystkim w Gdańsku. Ogromne podwyżki cen żywności, strajki stoczniowców, zawiązanie się Solidarności, stan wojenny. Główni bohaterowie sagi uczestniczą we wszystkich tych wydarzeniach, dzięki czemu książka, oprócz tego, że jest wielowątkową historią pewnej rodziny, ma także bardzo bogate i realistyczne tło historyczne. Uważam to za ogromną wartość dodaną całej sagi.

Rys historyczny

Anna Sakowicz, tworząc historię rodziny Jaśmińskich, usytuowała bohaterów w okresie ważnych wydarzeń historycznych. Początek XX wieku to walka o prawa kobiet, nieco później wybuch II wojny światowej i wszystko to, co jej zakończenie przyniosło Polsce. Książki są złożoną historią jednej, wciąż powiększającej się rodziny, jednak w Jaśminowej Sadze nie brakuje także postaci historycznych i prawdziwych miejsc. Autorka doskonale oddała klimat tamtych lat, zwłaszcza tych kilkudziesięciu, które są tłem trzeciego tomu. Subtelne wplecenie miejsc, wydarzeń i ludzi, którzy żyli bądź żyją naprawdę, sprawia, że saga jest czymś więcej niż tylko powieścią obyczajową. Oprócz polityków i postaci istotnych w okresie PRL w powieści niemałą rolę odegrał Zygmunt Cichoński, pojawiła się także Małgorzata Hillar oraz bardzo subtelnie zaakcentowana Inga Iwasiów.

Rodzinne tajemnice

Jaśminowa Saga to historia rodzinna z wyraźnie zaznaczonymi kobiecymi postaciami. Trzonem drugiego tomu są przede wszystkim siostry Kasia, Stasia oraz Julia. W tomie trzecim do głosu dochodzą dorosłe już dzieci kobiet, córki Stanisławy, Hania oraz Iza, także córka Katarzyny, Antosia. Każda z młodych kobiet boryka się z innym problemem, nie wszystkie z nich żyją w Polsce, nie każda z nich ma także jasny plan i pomysł na własne życie oraz przyszłość swoją i swojej rodziny. Kolejne pokolenie Jaśmińskich, czyli już wnuczki głównych bohaterek kontynuują prowadzenie rodzinnej introligatorni, co zresztą stanie się zaczątkiem do odkrycia rodzinnej tajemnicy sprzed kilku pokoleń.

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Współpraca

Czas Goryczy, podobnie jak poprzedni tom Czas Gniewu otrzymałam od wydawnictwa Poradnia K w ramach współpracy recenzenckiej. Dziękuję za zaufanie oraz możliwość uczestniczenia we wszystkich najważniejszych wydarzeniach rodziny Jaśmińskich!

Anna Sakowicz Jaśminowa Saga tom 3: Czas Goryczy

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *