Jaśminowa Trylogia tom 2: Czas Gniewu

Kontynuacja Jaśminowej Sagi Anny Sakowicz. Pierwszy tom zakończył się wybuchem II wojny światowej i druga książka z cyklu w większości dzieje się w trakcie trwania tego konfliktu zbrojnego. Drzewo genealogiczne rodziny Jaśmińskich rozrasta się, jednak jego trzonem wciąż pozostają siostry Katarzyna, Stasia i Julia. Każda z nich ma już własną rodzinę i wojna doświadczy je w nieco inny sposób.

Najstarsza z córek

Katarzyna niezmiennie mieszka w Warszawie, bo tam w końcu ułożyła sobie życie w zgodzie ze sobą. Wybuch II wojny światowej niesamowicie ją zaskakuje i burzy porządek dotychczasowego trybu życia oraz pracy zawodowej. Początek września 1939 roku przynosi jej niepokojące wieści o wojnie, która rozpoczęła się zupełnie niespodziewanie w jej rodzinnym Gdańsku. Mieście, w którym wciąż mieszkają jej najbliżsi. Kobieta przez długi czas nie będzie miała od rodziny żadnych wieści, jednak w stolicy Polski sytuacja też bardzo szybko przestanie być pokojowa. Kasia przetrwa wojnę w Warszawie, łącznie z Powstaniem Warszawskim, które przyniesie jej, dosłownie i w przenośni, nadzieję na odrodzenie się miasta po tym strasznym okresie.

Stasia Hirsz

Środkowa z sióstr po swoim drugim mężu nosi nazwisko Hirsz, Joseph jest bowiem Żydem, a para spodziewa się narodzin ich pierwszego wspólnego dziecka. Jak łatwo się domyślić, z racji pochodzenia, dla mężczyzny okres ten będzie wyjątkowo trudny. Bardzo szybko zostaje aresztowany i wysłany do obozu koncentracyjnego. Aresztowanie mężczyzny nie będzie jedyną stratą bliskiej osoby, z jaką przyjdzie się zmierzyć Stasi. Jednocześnie lada moment na świat przyjdzie jej córeczka, co w pewien sposób zmusi kobietę do walki o godne życie swoje i dziecka. Stasi stosunkowo długo będzie bardzo trudno zacząć normalnie funkcjonować. Wkrótce jednak zostanie wysłana do przymusowej pracy w Niemczech, co rozłączy ją z bliskimi na kilka długich lat.

Beztroska Julia

Losy najmłodszej z córek Jaśmińskich były dla mnie w tej części sagi najbardziej przygnębiające i emocjonujące. Dotychczas Julka żyła swoim życiem, samodzielnie decydowała o sobie i sprawiała wrażenie szczęśliwej i spełnionej młodej kobiety. Wojna w brutalny sposób odbierze jej najbliższe osoby, co kobieta przypłaci sporym załamaniem psychicznym. Bardzo długo nie będzie w stanie się pozbierać i cieszyć się szczęściem pozostałych członków rodziny. Powojenne wyzwolenie ze strony armii rosyjskiej też najwięcej okrucieństwa przyniesie właśnie najmłodszej Jaśmińskiej. Mało tego, już w kilka lat po zakończonej wojnie kobiecie uda się w końcu zamknąć pewien rozdział w swoim życiu i rozpocząć nowy, jednak wizyta niespodziewanych, zagranicznych gości znowu sporo namiesza w jej, pozornie poukładanym już życiu.

Opowieść jednej rodziny w kilku osobnych historiach

Tak odbieram tę część sagi – to wciąż jedna historia rodu Jaśmińskich, jednak na całą opowieść składa się łącznie kilka odrębnych, toczących się równolegle do siebie losów kolejnych jej członków. Myślę też, że właśnie dlatego książka potrafi bardzo mocno wciągnąć – historie trzymają w napięciu i nie pozwalają się oderwać. Okres wojny był czasem trudnym i okrutnym, wiele zabrał, jednocześnie zmusił też bohaterów do zawalczenia o swoje życie. Podobnie jak lata powojenne zmusiły do odnalezienia się w nowej, wcale nie takiej wolnej i swobodnej rzeczywistości.

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Współpraca

Co istotne, książkę otrzymałam w ramach nawiązanej współpracy z wydawnictwem Poradnia K, dlatego w tym miejscu dziękuję za tę możliwość oraz zaufanie!

Anna Sakowicz Jaśminowa Saga. Tom 2: Czas Gniewu

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

  1. Pingback:Jaśminowa Trylogia tom 3: Czas Goryczy – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *