Piotr Mazik i Kuba Szpilka Krupówki

Książkę dostałam na ostatnie święta Bożego Narodzenia i cierpliwie czekała ona na swoją kolej. Nigdy Krupówek na żywo na tamten moment nie widziałam, więc nie bardzo wiedziałam, z czym się mierzą autorzy książki. Choć publikacja P. Mazika i K. Szpilki nie jest przewodnikiem ani po Krupówkach, ani po Zakopanem. W ogóle mało tam współczesności, co postrzegam jako spory minus Krupówek.

Nie przewodnik, czyli co?

Krupówki Piotra Mazika i Kuby Szpilki można, jak myślę, skategoryzować jako książkę historyczną. Autorzy skupiają się na przeszłości tej najpopularniejszej zakopiańskiej ulicy, jak i całej miejscowości. Mowa o czasach istnienia Galicji, również czasów przedwojennych oraz okresu II wojny światowej. To dość ciekawy rys historyczny, oddaje ducha tamtych czasów, mentalność społeczną, sposób spędzania czasu wolnego. Pewne wydarzenia z przeszłości tłumaczą silne przekształcenia Zakopanego i jego finalny, współczesny wizerunek. Książka została wzbogacona licznymi fotografiami, choć nie zawsze ilustrują one dokładnie to, o czym dany fragment opowiada.

Trochę współczesności

Niestety czasów współczesnych w publikacji jest tyle, co kot napłakał. Skupienie się na historii tego miejsca stanowi pewne usprawiedliwienie tego, jak obecnie Krupówki wyglądają. Autorzy nie dali sobie powiedzieć złego słowa na obecny stan tego niezbyt oryginalnego deptaku. Być może przemawia przez nich lokalny patriotyzm, bo jeden z nich jest mieszkańcem Zakopanego, z kolei drugi oddalonego raptem o kilkanaście kilometrów Kościeliska. Chwilę przed ukończeniem książki miałam okazję, w końcu, bo po raz pierwszy, przekonać się na własne oczy, czym są te słynne zakopiańskie Krupówki i nie zrobiły one na mnie ani specjalnie dobrego wrażenia, ani nie różnią się one wielce (w mojej opinii) od chociażby sopockiego Monciaku.

Czy polecam?

To zależy. Jeśli szukasz ciekawostek historycznych, albo szczegółów na temat dzisiejszych Krupówek lub Zakopanego, to za wiele ich nie znajdziesz. Jeśli masz już jakieś podstawowe informacje o tym regionie bądź jesteś miłośnikiem gór i ciekawią Cię miejscowości górskie, to jest szansa, że publikacja do Ciebie trafi. Krupówki czytało mi się jednak dość chaotycznie, bo mimo dwóch autorów nie widziałam jakiegoś wyraźnego dialogu między ich wypowiedziami. Ot, każdy sobie coś na wybrany temat napisał i jakoś to zlepiono w całość. Trochę szkoda. Miałabym z pewnością lepszy odbiór książki, gdyby była ona w jakiś sposób uporządkowana.

Moja ocena: ★★★★★★☆☆☆☆

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

  1. Pingback:Wanda Rutkiewicz: biografia najwybitniejszej polskiej himalaistki – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *