Projektowanie przyjazne użytkownikowi. Czy tak się da?

Wyobrażasz sobie świat, w którym większość rzeczy, sprzętów (zwłaszcza elektronicznych) i rozwiązań jest tak skonstruowanych, że nawet widząc je na oczy po raz pierwszy, od razu wiesz, jak ich użyć? Nie jest to przecież żadna futurystyczna wizja, a szara codzienność osób odpowiedzialnych za projektowanie nowych rozwiązań i technologii. Bardzo często potrafimy już intuicyjnie obsłużyć zupełnie nowe urządzenie, a jest to możliwe dzięki temu, że ktoś to zaprojektował właśnie w tak przemyślany sposób, aby nie sprawiało to kłopotów nowemu użytkownikowi.

O czym właściwie jest ta książka?

User friendly Cliffa Kuanga i Roberta Fabricanta to całkiem obszerny reportaż o szeroko pojętym dizajnie oraz drodze, jaką wiele technologii i rozwiązań, będących dzisiaj w powszechnym użyciu, musiało przejść, aby móc dostąpić tego miana. Autorzy zbierali materiały do książki oraz pracowali nad nią przez dobrych kilka lat, dzięki czemu jest ona naprawdę rzetelnym i wielowątkowym reportażem. Omawiają oni wiele różnych branż, od smartfonów i komputerów osobistych, przez drobny sprzęt gospodarstwa domowego, aż po branżę motoryzacyjną, z samochodami autonomicznymi na czele. Rozmowy z projektantami poszczególnych rozwiązań pozwalają zrozumieć ich punkt widzenia oraz sposób myślenia i drogę, jaką ich projekty musiały przejść, aby stały się tym, czym znamy je obecnie. Nie zawsze są to procesy proste i zwieńczone sukcesem. W User friendly nie zabrało również negatywnych przykładów, które bywały nawet katastrofalne w skutkach.

O user friendly w sposób user friendly

Książka o projektowaniu przyjaznemu użytkownikowi powinna być napisana w sposób przyjazny użytkownikowi. Czy to się autorom udało? Uważam, że zdecydowanie tak. Mimo wielu wątków technologicznych książka jest łatwa w odbiorze. Omawianie poszczególnych przykładów jest bardzo obrazowe. Dodatkowo dobór tematyczny z pewnością zainteresuje przeciętnego czytelnika, ponieważ dotyczy w większości rzeczy, z którymi każdy z nas ma na co dzień styczność. Smartfony, samochody, płatności bezgotówkowe – o czym myśleli autorzy, że obsługa współczesnej technologii okazała się tak banalna? User friendly pozwala wejść w skórę twórców i projektantów, aby przekonać się na czym właściwie polega ich praca.

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Cliff Kuang, Robert Fabricant User friendly. Jak niewidoczne zasady projektowania zmieniają nasze życie, pracę i rozrywkę

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

  1. Pingback:Solidna porcja UX-owej wiedzy – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *