Solidna porcja UX-owej wiedzy

Badania jako podstawa projektowania User Experience Igi Mościchowskiej i Barbary Rogoś-Turek od dłuższego czasu czekała w mojej kolejce do czytania. Ta pozycja często jest wymieniana jako prawdziwy must read dla osób, które interesują się projektowaniem rozwiązań cyfrowych, UX designem, czy UX writingiem. Deszczowa aura za oknem sprzyja wieczorom spędzanym w domu, chętnie w towarzystwie dobrej lektury, zatem uznałam, że jestem gotowa na tę książkę. Wypożyczyłam ją z niezawodnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Natomiast przeczytanie jej zajęło mi znacznie dłużej, niż początkowo sądziłam.

Trudny początek

Książka ma mocno akademicki język. Treści jest naprawdę sporo, książka jest całkiem gruba, a omawiana tematyka została potraktowana rzetelnie i skrupulatnie. Czułam, że autorki chcą podzielić się swoją wiedzą i piszą nie tylko dla osób zaawansowanych, ale też dla tych, którzy dopiero początkują w temacie wykorzystywania badań podczas projektowania produktów cyfrowych, a co zatem idzie, także doświadczeń odbiorców – użytkowników, którzy będą z nich korzystać.

To wszystko sprawiło, że z początku ciężko mi było wejść w rytm czytania. Obcowanie z tą książką wymagało ode mnie pełnego skupienia, bo jak tylko na chwilę odpływałam myślami, traciłam istotne informacje. Zdarzało mi się, że wracałam do poprzednich stron. Wydaje mi się, że od drugiego rozdziału czytanie szło mi już dużo bardziej gładko.

Iga Mościchowska, Barbara Rogoś-Turek Badania jako podstawa projektowania User Experience

Książka dobrze zaprojektowana

Treści w książce jest naprawdę sporo, a jednocześnie została ona przedstawiona w sposób maksymalnie urozmaicony. Każdy rozdział jest oznaczony innym kolorem. W tekście jest bardzo dużo śródtytułów, wplecionych cytatów i praktycznych porad, często pochodzących z doświadczenia zawodowego autorek.

Oczywiście nie brakuje tabel, wykresów, grafik i zdjęć. Wydaje mi się, że nie ma w książce dwóch pełnych stron obok siebie, które zapełnione są samym blokiem tekstu. Wewnątrz nie brakuje wypunktowań, podsumowań i drobnych graficznych urozmaiceń, które są stosowane konsekwentnie przez całą publikację. Widać pomysł i dbałość i detal. W mojej opinii to naprawdę świetnie zaprojektowana książka.

Iga Mościchowska, Barbara Rogoś-Turek Badania jako podstawa projektowania User Experience

Dużo wartościowej treści

Cieszę się, że w końcu sięgnęłam po tę pozycję. Wiem, że nie bez powodu jest to książka nadal polecana dla osób, które interesują się tą tematyką. To prawdziwie kompendium wiedzy od praktyczek z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu badań. Fakt, że ukazała się ona w 2013 roku i trochę czuć, jak bardzo technologia poszła do przodu na przestrzeni tej całej dekady, natomiast nie przeszkadza to absolutnie w odbiorze tematu.

W mojej opinii ta książka jest wartościowa także dla osób, które projektują i wdrażają konkretne rozwiązania i produkty. Nie tylko dla samych badaczy. Te funkcje mają ze sobą bezpośrednio styczność, zatem taka wiedza może komuś po prostu otworzyć oczy i umysł, spojrzeć szerzej na swoją pracę albo po prostu odświeżyć lub uporządkować posiadaną już wiedzę. Podobnie jak książka User friendly Cliffa Kuanga i Robert Fabricant, o której pisałam tutaj nieco ponad rok temu.

Moja ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Iga Mościchowska, Barbara Rogoś-Turek Badania jako podstawa projektowania User Experience

Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność na blogu, postaw mi wirtualną kawę. Przecież wiadomo, że kawa i książki to duet doskonały. Dziękuję za Twoje wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

  1. Pingback:Pisanie i tworzenie produktów cyfrowych. Czy to się ze sobą łączy? – Kozacka Czytelnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *